مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس - پنداریم

مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

 • 28 دی 1399
 • 0 نظر
 • مهسا

این روز ها شاهد حضور دو کنسول جدید بازی از طرف شرکت های سونی و مایکرو سافت هستیم. هر دو کنسول دنیای شگرفی را در دنیای بازی و سرگرمی ایجاد کرده اند و افراد زیادی را به خود جذب نموده اند. در این نوشته از سایت پنداریم قصد داریم به مقایسه پلی استیشن PS5 و xbox series x بپردازیم. سعی داریم نگاهی تحلیلی و فنی به ابعاد طراحی هر دو کنسول پر قدرت و چرایی انتخاب رویکرد های مشابه یا متفاوت در معماری و ساخت اجزای مختلف آن ها داشته باشیم. علاوه بر این راهکار های مذکور را با فناوری های کامپیوتر های شخصی نیز مقایسه خواهیم کرد تا به دیدگاه ملموس تری نسبت به جایگاه و اهمیت آن دست پیدا کنیم.

طراحی فوق العاده تیم طراحی سونی در انتخاب روش های نوآورانه برای بهبود تجربه گیمینگ و انتخاب تیم مهندسی برند مایکرو سافت جهت ارتقای حداکثری قابلیت ها، همگی در مشخصات فنی و فناوری های جدید پلی استیشن ps5 و ایکس باکس X Box series X تجلی یافته است. به همین خاطر است که جست و جو در قابلیت های سخت افزاری و مقایسه آن با فناوری های روز، خالی از لطف نیست و زوایای بسیار جالبی را از طراحی آن ها برای شما آشکار خواهد ساخت.

مقایسه دو کنسول از نظر مشخصات فنی

پردازنده مرکزی CPU

از مدت ها پیش اطلاعاتی در مورد کنسول های نسل بعدی توسط برند های سازنده فاش شده بود. این اطلاعات حاکی از این مسئله بود که مایکرو سافت و سونی هر دو انتخاب مشابهی برای پردازنده مرکزی دارند. این دو کنسول دارای 8 هسته پردازشی با فناوری SMT هستند که با 16 رشته پردازشی به صورت هم زمان کار می کنند.

در این معماری منحصر به فرد با افزایش قابل توجه بازدهی در بخش instructions per clock و جبران فاصله با راندمان تک رشته در پردازنده های اینتل مواجه هستیم و در قسمت چند رشته ای و راندمان پردازش های موازی هم در برخی از شرایط از پردازنده های پرچم دار رقیب جلو افتاده است. برند مایکرو سافت دو فرکانس ثابت را برای دو حالت گوناگون مدنظر قرار داده است که یکی برای فعال بودن 8 هسته فیزیکی و دیگری برای فعال بودن 16 هسته منطقی است.

برند سونی هم برای پردازنده اش بیشینه فرکانسی 3.5 گیگا هرتز را مدنظر قرار داده است. البته این مقدار ثابت نیست و متناسب با توان پردازشی تراشه تغییر می کند، به همین خاطر نباید انتظار تفاوت فاحشی را در راندمان پردازشی میان این دو کنسول داشته باشیم. پردازنده های سری RYZEN 7 در دنیای سخت افزار کامپیوتر، نزدیک ترین تراشه ها با مشخصات شبیه به پردازنده های کنسولی هستند و علاوه بر راندمان بالا در پردازش سنگین، می توانند نرخ فریم بالایی را در بازه های امروزی ارائه دهند و بیش ترین راندمان ممکن را از تراشه های گرافیکی استخراج کنند.

پردازنده گرافیکی GPU

به راحتی می توان گفت که مهم ترین قسمت برای هر کنسول بازی قسمت گرافیکی آن است. تراشه گرافیکی با پردازنده مرکزی، یک هسته یکپارچه را تشکیل می دهند. تراشه گرافیکی و پردازنده از حافظه مشترکی استفاده می کنند و حافظه مورد نیاز برای هر بخش را به صورت جداگانه تامین می کنند. هر دو کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس که از معماری گرافیکی RDNA 2.0 ساخته شده توسط AMD استفاده می کنند، ساختار یکسانی دارند اما تعداد هسته های گرافیکی و سرعت کاری آن ها کاملا متفاوت است.

دو شرکت در این مورد رویکرد های کاملا متفاوتی را ترجیح داده اند. برند مایکرو سافت تعداد هسته های پردازشی زیادتر را ترجیح داده است و سونی فرکانس کاری بالا تر را انتخاب کرده است و این در حالی است که مایکرو سافت اعلام کرده است، این فرکانس در تمامی شرایط ثابت است و به همین خاطر است که راندمان پایدار و یک دستی در بخش گرافیکی این کنسول موجود است.

کنسول PS5 از 36 واحد CU با فرکانس متغیری با بیشینه 2230 مگا هرتز برخوردار می باشد، البته فرکانس کاری این قسمت متناسب با توان مصرفی و الگوی توانی تعریف شده برای دستگاه، ممکن است تغییر کند. علاوه بر این قرار است به کمک فناوری smartshift قسمتی از سهم توانی CPU در حالتی که پردازش سنگینی نداشته باشد به GPU منتقل شود و برای افزایش فرکانس و در نتیجه سرعت بیشتری مورد استفاده قرار گیرد.

آیا تفاوت بین عملکرد گرافیکی دو کنسول زیاد است؟

طبق توصیفاتی که از پی سی عنوان شد، به طور کاملا مختصر می توان گفت که تفاوت 15 تا 20 درصدی در نرخ فریم بازی و بازی های مولتی پلتفرم یا کیفیت بصری بازی ها چنان محسوس نخواهد بود، اما در این مورد تبصره هایی نیز وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم:

پهنای باند حافظه می تواند در راندمان گرافیکی و نرخ فریم قابل دستیابی تاثیر زیادی ایجاد کند. پهنای باند هر دو کنسول مد نظر نسبت به گذشته پیشرفت زیادی داشته است، اما 20 درصد پهنای باند پایین تر در PS5 در برخی از سناریو ها می تواند در تصمیم گیری برای تعیین دقت پردازش بازی یا حفظ نرخ فریم بازی در میزانی ثابت در صحنه های سنگین تر تعیین کننده باشد.

یکی دیگر از مولفه های تعیین کننده در رسیدن توان پردازش واحد گرافیکی در فرکانس کاری، کارکرد پایدار تراشه های گرافیکی به میزان ادعا شده برای هر دو کنسول است. در برخی از شایعه ها ذکر شده است که بخش گرافیکی APU در کنسول PS5 بسیار سریع تر از ایکس باکس SX کار می کند و تعداد زیاد تری هسته های پردازشی در ایکس باکس، به دلیل بلا استفاده ماندن مزیت زیادی نخواهد داشت. اما سونی و مایکرو سافت راندمان قسمت گرافیکی کنسول های بعدی خود را تا سطح دو برابر بالا تر از راندمان PS4 و ایکس باکس وان X ارتقا داده اند. در واقع عوامل گوناگونی در خروجی نهایی تاثیر گذار است.

حافظه RAM

در حال حاضر می دانیم که مایکرو سافت در ایکس باکس سری X از دو نوع تراشه حافظه GDDR6 با سرعت 14 گیگا بایت بر ثانیه استفاده کرده است که شامل دو قسمت است:

قسمت GPU OPTIMAL که 6 گیگا بایت حافظه با پهنای باند 560 گیگا بایت بر ثانیه را دارد و در دومین قسمت STANDARD که 6 گیگا بایت حافظه با پهنای باند 336 گیگا بایت بر ثانیه را دارد. سوالی که در این جا مطرح است این است که چرا مایکرو سافت که گذرگاه 348 بیتی را در کنسول ایکس باکس ایکس پیاده کرده بود، حالا به گذرگاه 320 بیتی در سری جدید ایکس بسنده کرده است؟

می توان در پاسخ این سوال گفت که در کنسول ONE X طراحان سخت افزاری با تراشه های GDDR5 و سرعت 6.8 گیگا بایت بر ثانیه تراشه ها سر و کار داشته اند، اما در سری ایکس با تراشه های GDDR6 و سرعت 14 گیگا بایت بر ثانیه مواجه هستند. به همین خاطر است که سازندگان تصمیم گرفته اند، این بار برای رسیدن به اهداف خود از گذرگاه 320 بیتی و تقسیم بندی حافظه به دو بخش با سرعت زیاد برای GPU و استاندارد برای CPU و قسمت های دیگر استفاده کنند.

آیا شرکت مایکروسافت با تقسیم بندی حافظه مرتکب اشتباه شده است؟

همانگونه که مشخص است مایکرو سافت رویکرد خود را در مورد طراحی حافظه کاملا دنبال کرده است و این بار ایده یکپارچه تری را در این زمینه پیاده سازی کرده است. دو کنسول ایکس باکس 360 و ایکس باکس وان از حافظه کوچک و سریع بر بستر تراشه بهره مند بوده اند. پهنای باند در این کنسول ها به ترتیب 22.4 و 68.3 گیگابایت بر ثانیه و بسیار کمتر از پهنای باند حافظه در کنسول رقیب بوده است.

از آن زمان تا کنون شاهد پیشرفت روز افزون صنعت تولید تراشه حافظه بوده ایم. در حال حاضر با وجود تراشه های GDDR5 و GDDR6، دیگر نیازی به تعبیه و طراحی حافظه های کوچک و پر سرعت برای بهبود وضعیت پهنای باند حافظه گرافیکی نیست. در حال حاضر کنسول های نسل جدید حداقل 8 تا 10 برابر، پهنای باند بیشتری نسبت به گذشته دارند.

آیا پهنای باند حافظه در ایکس باکس سری ایکس به عنوان یک نقطه ضعف تلقی می شود؟

به نظر نمی رسد که این موضوع نقطه ضعف باشد، بلکه بیشتر برای داده های غیر گرافیکی کارآمد و پاسخگو هستند. پهنای باند 336 گیگا بایت بر ثانیه هم چنان نیز رقم بسیار بالایی برای دسترسی به حافظه محسوب می شود. در پلتفرم سیستم های pc، حافظه اصلی و حافظه گرافیکی هر کدام به صورت مستقل کار می کنند.

پهنای باند حافظه کارت های گرافیکی بیشتر مخصوص تولید محتوا و بازی است و تا حدود 300 یا 800 گیگا بایت بر ثانیه رسیده است و حافظه اصلی رم، پهنای باند کمتری را در اختیار دارد.

ذخیره ساز

هر دو برند در حال رقابت برای ایجاد تحول اساسی در قسمت ذخیره سازی و تجربه کلی کاربران علاقه مند به استفاده از ssd به جای دیسک های مکانیکی مخصوص دهه های گذشته هستند و هم اکنون با آسودگی می توانیم استفاده طولانی از این دیسک های گردان در کنسول های خانگی را با دردسر ها و کندی های قبلی به فراموشی بسپاریم.

با استفاده از SSD با پروتکل NVM در هر دو کنسول رویکرد پیاده سازی برند سونی، با راهکار انتخاب شده توسط شرکت مایکرو سافت تفاوت مشخص و چشمگیری دارد. با توجه به اطلاعات نسبتا کامل مارک سونی راجع به نحوه کار این بخش حالا می دانیم که پلی استیشن 5 از یک کنترلر سفارشی طراحی شده به وسیله تیم مهندسان سونی در SSD خود بهره برده است که در نوع خود ابداعی بی نظیر در صنعت ذخیره ساز های پر سرعت کامپیوتری است.

تراشه اختصاصی کنترلر از طریق رابط 12 کاناله به 12 تراشه NAND FLASH با ظرفیت 825 گیگابایت متصل است و می تواند پهنای باند 5.5 گیگا بایت بر ثانیه را فراهم کند. در صورت استفاده از الگوریتم فشرده سازی پهنای باند این دستگاه به 8 یا 9 گیگا بایت بر ثانیه افزایش می یابد.

علاوه بر این کنترلر شرکت سونی یک واحد سخت افزاری قدرتمند برای فشرده سازی و غیر فشرده سازی داده ها دارد که مدیریت داده های ذخیره شده بر روی SSD را تا میزان قابل توجهی ارتقا می دهد. با این وجود فضای کمتری بر روی ذخیره ساز اشغال می شود و سرعت انتقال آن ها به حافظه هم متناسب با میزان فشرده ساز افزایش می یابد.

مایکرو سافت خلاف سونی تصمیم گرفت از راهکار های طراحی شده موجود و مورد استفاده در صنعت پی سی بهره ببرد. SSD استفاده شده در ایکس باکس سری SX هم از نوع M.2 NVME و سفارش طراحی شده و پهنای باند فیزیکی 2.4 گیگا بایت بر ثانیه را ایجاد می کند که با کمک سخت افزار فشرده سازی موجود در کنترلر، این عدد می تواند به 4.8 گیگابایت بر ثانیه هم افزایش یابد. البته برند مایکرو سافت نوآوری دیگری نیز در این قسمت داشته است و آن معرفی استاندارد DirectStorage به عنوان یک ضمیمه جدید در دایرکت ایکس است.

فناوری صوتی

تلاش برای ایجاد حس واقع گرایی در هر دو کنسول بیشتر از گذشته به چشم می خورد اما سونی در این بخش تجربه ویژه ای دارد و فناوری هیجان انگیزی را برای بهبود فرآیند شنیداری ایجاد کرده است که تاکنون در هیچ محصولی چنین موردی سابقه نداشته است. ps5 با بهره مندی از فناوری tempest engine انقلابی در فناوری های موجود ایجاد کرده است و توانسته است منابع صدایی گوناگون را برای گیمر ها باز تولید کند و موقعیت هر یک از این صدا ها را به گونه ای قابل تشخیص سازد.

در حال حاضر بیشتر بازی سازان تمرکز زیادی بر روی تولید صداهای محیطی با فناوری مدرن ندارند و هرگز از مهندسین متخصص در حوزه صدا استفاده نمی کنند. این برجستگی PS5 در نسل بعدی بیشتر توسط استودیو های بازی سازی سونی و بازی های منحصر به فرد این پلتفرم مورد توجه قرار گرفته است.

مقایسه دو کنسول از منظر بازی

یکی از مهم ترین فاکتور ها برای خرید این دو کنسول، بازی های انحصاری و جذاب آن است. طرفداران کنسول مایکرو سافت می توانند از مجموعه محبوب هیلو لذت ببرند. از دیگر عناوین بازی برای ایکس باکس سری ایکس می توان به این موارد اشاره کرد:
Assassin’s Creed Valhalla، Yakuza: Like A Dragon، Vampire: the Masquerade – Bloodlines 2 و….

برند سونی نیز در معرفی بازی های لانچ خود بسیار پرقدرت تر از قبل ظاهر شده است و همچنین می تواند از بازی های نسل قبلی ps نیز پشتیبانی کند. علاوه بر موارد گفته شده سونی و مایکرو سافت با همکاری یکدیگر فناوری استریمینگ بازی را نیز برای این نسل از کنسول ها توسعه داده اند.

جمع بندی مباحث مرتبط با ps5 و ایکس باکس سری x

عرضه کنسول های جدید بازی می تواند سر آغازی مهم برای یک تحول بزرگ باشد. آنچه که برای بیشتر گیمر ها امیدوارکننده است، مسئله تجربه بازی های جدید و کنسول های مرتبط با آن می باشد . در واقع گیمر ها توقع دارند بازی های جدیدی که تا امروز به خاطر محدودیت ها امکان تولید نداشته اند، با پیشرفت علم و تکنولوژی معرفی و ساخته شوند.

سیر تحول ps های مختلف و رسیدن به ps5 و دنیای مرتبط با آن بسیار لذت بخش است. فناوری معرفی شده در حوزه بازی و سرگرمی از طرف دو شرکت مایکرو سافت و سونی حاصل سال های طولانی تلاش و توسعه این دو برند در صنعت بازی و سرگرمی است که در نهایت به انتخاب راهکار ها و رویکرد های معرفی شده برای نسل جدید کنسول ها منتهی شده است. هر دو کنسول معرفی شده پردازنده های یکسانی دارند و البته تفاوتی ناچیز در فرکانس کاری که قابل چشم پوشی است.

راهکار سونی در مورد طراحی ذخیره ساز SSD و فناوری های مرتبط با صوت، برجسته تر از موارد دیگر است و راهکار شرکت مایکرو سافت نیز در طراحی واحد گرافیکی و حافظه اصلی. پیشرفت در قسمت ذخیره ساز نیز یکی از بخش های انقلابی و شگرف در کنسول های نسل بعدی می باشد.

این موارد می تواند کنسول های بازی را چند مرحله جلوتر از آنچه که اکنون شاهد آن هستیم ببرد. تراشه ایکس باکس سری ایکس به خاطر قسمت های گرافیکی به احتمال زیاد ابعاد بزرگتری دارد و هزینه ساخت آن نیز به نسبت بیشتر از SOC طراحی شده برای PS5 است. می توانیم بگوییم که از همین حالا با اطمینان زیاد پا به مرحله ای گذاشته ایم که تجربه بازی در آن بدون  انتظار به واقعیت پیوسته است. به عصر بازی ها و کنسول های جنجالی خوش آمدید.

 

در این مطلب ما به مقایسه پلی استیشن PS5 و xbox series x پرداختیم در ادامه این مطلب لیستی از پلی استیشن PS5 و xbox series x قرار داده شده است شما عزیزان می توانید با کلیک بر روی هر محصول اطلاعات بیشتری از آن را مشاهده کنید و نسبت به خرید اینترنتی محصول مورد نظرتان اقدام نمایید .

 

لیست محصولات منتخب
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 ظرفیت 825 گیگابایت

کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 ظرفیت 825 گیگابایت یکی از محصولات بسیار حرفه‌ای و خواستنی در رده کنسول‌هلای بازی در دنیا است که توسط کمپانی سونی ارائه شده است. این کنسول با اعمال تغییراتی ظاهری و سخت‌افزاری طراحی شده است. درایو بازی این محصول همچنان Ultra HD Blu-ray, up to 100GB/disc است و خروجی تصویر آن، از فرمت 4K پشتیبانی می‌کند. پردازشگر اصلی و گرافیکی این مدل تغییر اساسی کرده و از سری ۴ قدرت بالاتری دارد. همچنین پلی‌استیشن ۵ به‌واسطه پورت LAN یا اتصال بی‌سیم Wi-Fi به اینترنت متصل می‌شود و امکانات متعددی را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند با عضویت در شبکه‌ی PSN و پرداخت هزینه، بازی‌های مورد نظر خود را خریداری و دانلود کنند یا اینکه به صورت آنلاین با دوستان خود بازی کنند. پورت‌ USB از نوع Type-C به آن اضافه شده است. دسته‌ها از طریق بلوتوث به کنسول متصل می‌شوند و برد مورد نیاز را پشتیبانی می‌کند. خروجی تصویر، پورت HDMI است و کیفیت 4K را پشتیبانی می‌کند. این مدل از حافظه‌ی داخلی 825GB بهره‌مند است.
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 Digital Edition ظرفیت 825 گیگابایت

کنسول بازی سونی مدل Playstation 5 Digital Edition ظرفیت 825 گیگابایت یکی از محصولات بسیار حرفه‌ای بوده که می‌توانید در بازی‌های کامپیوتری آن را تجربه کنید. این دستگاه یکی از بهترین و پرطرفدارترین کنسول‌ها بازی در دنیا است که توسط کمپانی سونی ارائه شده است. این کنسول با اعمال تغییراتی ظاهری و سخت‌افزاری طراحی شده است. درایوی در این مدل وجود ندارد و شما باید به‌صورت دیجیتال بازی‌ها را در آن داشته باشید. خروجی تصویر آن، از فرمت 4K پشتیبانی می‌کند. پردازشگر اصلی و گرافیکی این مدل تغییر اساسی کرده و از سری ۴ قدرت بالاتری دارد. همچنین Playstation 5 Digital Edition به‌واسطه پورت LAN یا اتصال بی‌سیم Wi-Fi به اینترنت متصل می‌شود و امکانات متعددی را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند با عضویت در شبکه‌ی PSN و پرداخت هزینه، بازی‌های مورد نظر خود را خریداری و دانلود کنند یا اینکه به صورت آنلاین با دوستان خود بازی کنند. پورت‌ USB از نوع Type-C به آن اضافه شده است. دسته‌ها از طریق بلوتوث به کنسول متصل می‌شوند و برد مورد نیاز را پشتیبانی می‌کند. خروجی تصویر، پورت HDMI است و کیفیت 4K را پشتیبانی می‌کند. این مدل از حافظه‌ی داخلی 825GB بهره‌مند است.
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

مجموعه کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت به همراه دسته اضافی

مشخصات کلی

 • ابعاد
  260x105x390 میلی‌متر
 • وزن
  4500 گرم
 • نوع درایو بازی
  Ultra HD Blu-ray, up to 100GB/disc

پردازشگر

 • پردازشگر اصلی CPU
  AMD Ryzen Zen 8 Cores 3.5GHz
 • پردازشگر گرافیکی GPU
  Ray Tracing Acceleration Up to 2.23 GHz (10.3 TFLOPS)
 • حافظه RAM
  16GB GDDR6/256-bit
 • کارت گرافیک
  AMD Radeon RDNA 2-based graphics engine

خروجی / ورودی

 • خروجی تصویر
  HDMI با پشتیبانی از فرمت‌های 4K 120Hz TVs ،HDR
 • خروجی صدا
  HDMI
 • شبکه بی سیم Wi-Fi
  بله
 • بلوتوث
  بله
 • پورت USB
  بله
 • شبکه Ethernet
  بله
 • تعداد دسته
  2

سایر قابلیت ها

 • هارد دیسک
  بله
 • ظرفیت هارد دیسک
  825 گیگابایت
 • دسته بی سیم
  بله
 • سایر امکانات
  – Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)
 • – IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
 • اقلام همراه کنسول
  – دو عدد کنترلر
 • – کابل HDMI
 • بازی
  ندارد
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

کنسول بازی مایکروسافت مدل Xbox One X ظرفیت 1 ترابایت

مایکروسافت در جریان کنفرانس E3 2017 خود رسما از کنسول ایکس باکس وان ایکس که پیش‌تر با نام پروژه اسکورپیو شناخته می‌شد، رونمایی کرد. Xbox One X از هر نظر نسبت به Xbox One S پیشرفت کرده است و قدرتی فراتر از PS4 Pro سونی دارد. این کنسول علاوه بر اینکه از نظر سخت‌افزاری ارتقا یافته از نظر ابعاد کوچک‌تر شده است و توانایی اجرای بازی‌های 4K را دارد هرچند که برای خرید آن باید پول بیشتری بپردازید. این کنسول قدرتی معادل 6 ترافلاپس داشته و با هدف اجرای بازی‌ها روی رزولوشن 4K واقعی طراحی شده است. Xbox One X به مراتب کنسول قدرتمندتری از Xbox one میباشد ؛ واحد پردازش گرافیکی کنسول جدید مایکروسافت نسبت به نمونه‌ی قبل 4.6 برابر قدرتمندتر شده و پردازنده‌‌ی آن نیز 30 درصد سریع‌تر از ایکس‌باکس وان کنونی آن است. ردموندی‌ها میزان حافظه‌ی رم آن‌برد کنسول جدید خود را 50 درصد افزایش داده‌اند. توان واحد پردازش گرافیکی ایکس‌باکس وان ایکس معادل 6 ترافلاپس با فرکانس 1.173 گیگاهرتز و حافظه‌ی 12 گیگابایتی GDDR5‌ است. پهنای باند حافظه‌ی کنسول جدید مایکروسافت معادل 326 گیگابایت بر ثانیه است و بازی‌ها را با رزولوشن 4K حقیقی اجرا می‌کند. تا به امروز در حدود 130 بازی برای پشتیبانی رسمی از قدرت بالاتر این کنسول تایید شده‌اند و انتظار می‌رود در آینده، لیست این بازی‌ها گسترده‌تر هم شود. این کنسول، محصولی ویژه است و برای افرادی طراحی شده که قصد دارند بازی‌ها را با نهایت کیفیت گرافیکی تجربه کنند.
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES X ظرفیت 1 ترابایت

کسانی که کمترین آشنایی را با دنیای بازی‌های ویدیویی دارند قطعا کنسول XBOX را حتی تا حد کمی می‌شناسند. این کنسول بازی دارای محبوبیت و طرفدار بسیار زیادی است و شرکت مایکروسافت آن را بع بازار داده است و پشتیبانی می‌کند. کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES X ظرفیت 1 ترابایت جدیدترین و پرقدرت‌ترین و با کیفیت‌ترین کنسول ارائه شده این شرکت ابربزرگ است. ما اگر توجهی به سخت‌افزارسری ایکس کنیم متوجه می‌شویم که احتمالا از کنسول Sony Playstation 5 هم قوی‌تر است. مایکروسافت قدرت بالای پردازشی 12 ترافلاپسی و حافظه رم 16gb GDDR6 در این کنسول اجرای بازی‌ها را بسیار باکیفیت‌تر و سریع‌تر می کند و می‌توانید لذتی در رزولوشن 4k با 120fps را تجربه کنید که هر بازی‌کننده‌ای در انتظار آن است. خنک کننده این کنسول شرکت مایکروسافت مشابه نسل قبلی خود کار می‌کند و هوای گرم را توسط فن خنک‌کننده خود از بالای کنسول خارج می‌کنند و این امر به‌دلیل معماری سبک‌تر بودن هوای گرم نسبت به هوای سرد است که سرعت خنک کنندگی را بیش‌ازپیش می‌کند. سیستم صوتی این سیستم هم می‌تواند شما را تحت‌تاثیر گذارد و بیشتر در فضای بازی غرق شوید. SERIES X از سیستم‌های صوتی Dolby Digital 5.1 و Dolby TrueHD with Atmos استفاده می‌کند.
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

مجموعه کنسول بازی مایکروسافت مدل Xbox Series X ظرفیت 1 ترابایت

مشخصات کلی

 • ابعاد
  151x151x301 میلی‌متر
 • وزن
  4450 گرم
 • نوع درایو بازی
  4K UHD Blu-Ray

پردازشگر

 • پردازشگر اصلی CPU
  پردازنده‌ی هشت هسته‌ای Zen 2
 • پردازشگر گرافیکی GPU
  پردازنده‌ی گرافیکی AMD RDNA 2
 • حافظه RAM
  16GB GDDR6 w/320 bit-wide bus
 • کارت گرافیک
  AMD Radeon RDNA 2

خروجی / ورودی

 • خروجی تصویر
  HDMI با پشتیبانی از فرمت‌های 4K و HDR
 • خروجی صدا
  Dolby Digital 5.1, Dolby TrueHD with Atmos
 • شبکه بی سیم Wi-Fi
  بله
 • بلوتوث
  بله
 • پورت USB
  بله
 • شبکه Ethernet
  بله
 • تعداد دسته
  2

سایر قابلیت ها

 • هارد دیسک
  بله
 • ظرفیت هارد دیسک
  1 ترابایت
 • دسته بی سیم
  بله
 • سایر امکانات
  – کنترلر اضافی با رنگ مشکی
 • اقلام همراه کنسول
  – دو کنترلر با رنگ مشکی
 • – کابل HDMI
 • – کابل برق
 • سایر توضیحات
  – Ethernet. 802.3 10/100/1000
 • – دارای ۲ عدد پورت HDMI 2.1
 • – دارای ۳ عدد پورت USB 3.1
 • – Wireless. 802.11ac dual band
 • بازی
  ندارد
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

مجموعه کنسول بازی مایکروسافت مدل Xbox Series X ظرفیت 1 ترابایت

مشخصات کلی

 • ابعاد
  151x151x301 میلی‌متر
 • وزن
  4450 گرم
 • نوع درایو بازی
  4K UHD Blu-Ray

پردازشگر

 • پردازشگر اصلی CPU
  پردازنده‌ی هشت هسته‌ای Zen 2
 • پردازشگر گرافیکی GPU
  پردازنده‌ی گرافیکی AMD RDNA 2
 • حافظه RAM
  16GB GDDR6 w/320 bit-wide bus
 • کارت گرافیک
  AMD Radeon RDNA 2

خروجی / ورودی

 • خروجی تصویر
  HDMI با پشتیبانی از فرمت‌های 4K و HDR
 • خروجی صدا
  Dolby Digital 5.1, Dolby TrueHD with Atmos
 • شبکه بی سیم Wi-Fi
  بله
 • بلوتوث
  بله
 • پورت USB
  بله
 • شبکه Ethernet
  بله
 • تعداد دسته
  2

سایر قابلیت ها

 • هارد دیسک
  بله
 • ظرفیت هارد دیسک
  1 ترابایت
 • دسته بی سیم
  بله
 • سایر امکانات
  – کنترلر اضافی با رنگ سفید
 • اقلام همراه کنسول
  – دارای دو کنترلر
 • – کابل HDMI
 • – کابل برق
 • سایر توضیحات
  – Ethernet. 802.3 10/100/1000
 • – دارای ۲ عدد پورت HDMI 2.1
 • – دارای ۳ عدد پورت USB 3.1
 • – Wireless. 802.11ac dual band
 • بازی
  ندارد
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

دسته بازی ایکس باکس مایکروسافت مدل Series S-X

مایکروسافت برای نسل جدید کنسول‌ ایکس باکس، مدل جدیدی از کنترلر ایکس باکس را ساخته که از نظر ارگونومی و چند ویژگی نرم‌افزاری، برتری‌هایی نسبت به کنترلرهای فعلی ایکس باکس دارد.مایکروسافت به جای طراحی یک کنترلر جدید، کنترلر ایکس باکس وان را از نظر ظاهری بهبود بخشیده است. این کنترلر جثه و ابعاد نسبتا کوچک‌تری نسبت به کنترلر ایکس باکس وان دارد و دکمه D-Pad آن نیز تغییر کرده است.این دکمه اکنون مشابه دکمه D-Pad کنترلر الیت ایکس باکس است و فضای خالی بین چهار جهت اصلی با دکمه‌های پیوسته پر شده است تا کار کردن با آن راحت‌تر شود. همچنین، دکمه‌های ماشه‌ای این کنترلر دارای بافتی نسبتا زبر هستند که باعث کاهش تعرق و کنترل بیشتر و انتقال لرزش بهتر می‌شود. دکمه‌های ماشه‌ای نیز بهبود یافته‌اند و فشار دادن آن‌ها بهتر احساس می‌شود.نکته قابل توجه در این کنترلر، اضافه شدن دکمه Share در وسط کنترلر است که نبود آن در کنترلر ایکس باکس وان به شدت احساس می‌شد. با اضافه شدن این دکمه، دیگر لازم نیست برای به اشتراک گذاشتن محتوای خود از بازی‌ها، وارد یک اپلیکیشن جدا شوید و خیلی سریع می‌توانید اسکرین‌شات‌ها و کلیپ‌های خود را به اشتراک بگذارید.کنترلر جدید ایکس باکس دارای قابلیتی به نام محاسبه تأخیر پویا (Dynamic Latency Input) است که به بازی‌سازان این امکان را می‌دهد تا قابلیت‌های تعاملی بازی‌های خود را بهبود ببخشند. با این ویژگی، هماهنگی بین فشار دکمه‌ها روی کنترلر و اتفاقات درون بازی، به لطف اتصال بی‌سیم 2.4 گیگاهرتزی کنترلر به کنسول، بهبود پیدا می‌کند و دقت و سرعت عمل گیمر بیشتر می‌شود.کنترلر جدید ایکس باکس با کنسول‌های ایکس باکس وان کاملا سازگار است و عملکرد آن در ایکس باکس وان و ایکس باکس سری ایکس|اس هیچ تفاوتی نخواهد داشت. این کنترلر با ویندوز ۱۰ نیز سازگاری کامل دارد.مایکروسافت همچنان به استفاده از باتری‌های قلمی تأکید دارد. فیل اسپنسر معتقد است که هنوز تعداد زیادی استفاده از باتری قلمی را به باتری قابل شارژ ترجیح می‌دهند در نتیجه، مدل جدید کنترلر ایکس باکس نیز از باتری‌های قلمی استفاده خواهد کرد. البته احتمالا مایکروسافت باتری‌های قابل شارژ مانند کنترلر ایکس باکس وان عرضه خواهد کرد که با استفاده از کابل USB C شارژ خواهند شد.
مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

فن خنک کننده دابی مدل TYX-1769 مناسب ایکس باکس وان ایکس

سیستم خنک کننده هوشمند ایکس باکس وان ایکس قابل جابجایی بوده و کنسول را با ایجاد جریان هوای اضافی با فن (هوا از کنسول خنک می شود) خنک می کند.با توجه به آزمایشهای انجام شده می توان گفت Cooling Fan می تواند بسته به موقعیت مکانی، درجه حرارت کنسول را به 2 تا 10 درجه کاهش دهد. سیستم خنک کننده توسط یک کابل USB طراحی شده و نیازی به منبع قدرت اضافی ندارد.

مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

پایه خنک کننده و نگهدارنده دابی مدل TYX-1768 مناسب ایکس باکس وان ایکس

پایه شارژر خنک کننده عمودی مخصوص ایکس باکس وان ایکس، یک لوازم جانبی منحصر به فرد و بسیار مفید است که می تواند چندین افزودنی بسیار مهم برای Xbox One X را جایگزین کند.این پایه بسیار زیبا طراحی شده و در عین حال چندین عمل را انجام می دهد.به کاربر این امکان را می دهد که کنسول بازی را به صورت عمودی قرار دهد.کنسول در طول بازی با توجه به کولرهای مینیاتوری ساخته شده در پایین پایه، خنک می شود و دارای یک splitter داخلی با سه اتصال USB 3.0 اضافی و نور LED است. وجود سه فن تعبیه شده در این پایه شارژر باعث گردش هوا زیر دستگاه می شود که نتیجه آن کاهش دمای کنسول در زمانی است که بیش از حد گرم می شود.

مقایسه پلی استیشن پی اس فایو PS5 با xbox series x یکس باکس وان ایکس

پایه نگه دارنده جی وای اس مدل Vertical مناسب برای ایکس باکس One X

مشخصات فیزیکی

 • ابعاد
  10 × 8 × 5 سانتی‌متر
 • وزن
  100 گرم

مشخصات فنی

 • تعداد
  1 عدد
 • مناسب
  Xbox one X
 • کاربردها
  امکان قرار دادن اکس باکس وان ایکس به صورتی عمودی
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

قیمت خرید بهترین مارک رادیو ارزان

یکی از قدیمی تین وسایل ارتباطی جهان، رادیوها هستند که عمر کارایی شان در کشور ما نیز بسیار زیاد می […]

مقایسه ویدیو پروژکتور معمولی، جیبی و قابل حمل

ویدئو پروژکتور جیبی و قابل‌حمل چیست؟ این ویدئو پروژکتورها در اندازه‌های کوچک از اندازه یک گوشی موبایل تا اندازه‌های که به‌راحتی قابل‌حمل […]

مقایسه ویدیو پروژکتورهای لیزری با ویدیو پروژکتورهای لامپی

احتمالاً هنگامی‌که از پخش «لیزری» سخن به میان می‌آید به یاد آن دسته از فیلم‌های علمی تخیلی می‌افتید که از […]

اتصال دوربین فیلمبرداری به ویدئو پروژکتور

برای نمایش تصاویر از طریق ویدئو پروژکتور ابتدا بایستی ویدئو پروژکتور به کامپیوتر ، لپ تاپ،دوربین یا هر منبع دیجیتال […]

نحوه اتصال تلویزیون به ویدیو پرژکتور

تماشای ماهواره و تلویزیون با ویدئو پروژکتور تماشای برنامه های ماهواره و تلویزیون با ویدئو پروژکتور یکی از مهم ترین […]

مقایسه ویدیو پرژکتور با تلویزیون برای استفاده خانگی

ویدئو پروژکتور یا تلویزیون: کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟ «کیفیت ویدئو پروژکتور در مقایسه با تلویزیون‌های بزرگ چطور است؟» این سؤالی […]

قیمت خرید 33 مدل مانیتور ال جی کامپیوتر

مانیتور یکی از مهمترین اجزای هر کامپیوتری است. اگر یک نمایشگر درست نداشته باشید نمی‌توانید از انجام بازی‌ها، دیدن یا ویرایش تصاویر […]

قیمت خرید 44 مدل مانیتور سامسونگ کامپیوتر

مانیتور یکی از مهمترین اجزای هر کامپیوتری است. اگر یک نمایشگر درست نداشته باشید نمی‌توانید از انجام بازی‌ها، دیدن یا ویرایش تصاویر […]

جدیدترین کالاها
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه